Zza komputera

Sektor informatyczny to praca nie tylko dla informatyków. W branży z łatwością znajdą zajęcie ekonomiści, finansiści, specjaliści od marketingu i reklamy, jak również osoby posiadające wykształcenie całkowicie odbiegające od specyfiki tego sektora.

Choć na polskim rynku w ciągu ostatnich kilku lat powstało bardzo wiele małych spółek komputerowych, to jednak wielu osobom sektor informatyczny kojarzy się nadal z gigantami światowego biznesu IT. Takie firmy jak Microsoft, IBM, Oracle zdołały ugruntować sobie pozycję niekwestionowanych liderów nowej ekonomii. Praca w tych przedsiębiorstwach to marzenie młodych ludzi z całego świata. Niewielu zdaje sobie jednak sprawę, z czego wynika potęga tych przedsiębiorstw. Firmy te swoją renomę osiągnęły dzięki niepowtarzalnym pracownikom oraz liderom, którzy poprowadzili je na szczyty światowych rankingów. Oprócz doskonałych specjalistów zatrudniają oni pasjonatów, ludzi lubiących wykonywane przez siebie zajęcie, czujących chęć działania i wykazujących ponadprzeciętny entuzjazm.

Szukaj także u małych

Jednak kariera w tej branży to nie tylko wielkie firmy, ale również małe kilkuosobowe przedsięwzięcia. Niejednokrotnie znacznie łatwiej rozpoczynać w mniejszym i bardziej przyjaznym środowisku pracy. Zdobywanie doświadczenia w małych firmach dla wielu jest najlepszą drogą do kariery zawodowej. Nie każdy nadaje się do dużych korporacji.

Praca w małym, zgranym zespole pozwala często na szybszy rozwój, awanse i daje możliwość bardziej bezstresowego podchodzenia do pracy.

Praca związana z IT to jednak nie tylko firmy bezpośrednio związane z sektorem. To również oferty w działach IT spółek, które w swojej podstawowej działalności nie mają nic wspólnego z informatyką czy komputerami. Coraz więcej firm, nawet małych, zatrudnia specjalistów od informatyki.

Na świecie rozpętała się prawdziwa wojna na rynku zaawansowanych technologii. W ostatnim okresie wojna cenowa i produktowa przerodziła się również w wojnę o pracowników. Wiele krajów za wszelką cenę i to jak najszybciej chciałoby zatrudnić rzesze informatyków i uzupełnić deficyt. Kraje takie jak Niemcy czy Irlandia otwierają szeroko swoje granice kusząc ofertami młodych specjalistów z całego świata. Pozwala to przypuszczać, że perspektywy zatrudnienia w branży powinny napawać optymizmem przynajmniej przez najbliższe kilka lat.

Sieciowi mogą plajtować

Przyszłością w branży IT są firmy oferujące kompleksowe rozwiązania dla biznesu. Dziś każdy przedsiębiorca chciałby posiadać sprawny i niezawodny system, który w widoczny sposób zwiększał by efektywność poczynań jego firmy. Firmy takie jak EDS, czy Andersen Consulting, popularne również na rynku polskim, w niedługim czasie doczekają się znaczących konkurentów lokalnych. Już teraz wiele narodowych przedsiębiorstw stara się często z powodzeniem z nimi konkurować. Prokom, ComputerLand, Softbank, ComArch to największe narodowe przykłady możliwości jakie daje rynek.

Jak grzyby po deszczu wyrastają też spółki rozpoczynające swoją działalność w Internecie. Potrzebują ludzi młodych, ambitnych, pełnych pomysłów i nie obarczonych konserwatywnym podejściem do biznesu. Trzeba jednak pamiętać, że najprawdopodobniej wiele z małych spółek internetowych splajtuje, zostanie sprzedanych lub połączy się z innymi. Tak dzieje się w USA i Europie Zachodniej. IT to najbardziej chłonny i perspektywiczny rynek pracy na najbliższe kilka, a nawet kilkanaście lat. Znajdą w nim jednak prace tylko ci, którzy mają potencjał i wiedzę. Uczelnie wyższe kończy coraz większa liczba osób, które posiadają wiedzę specjalistyczną z zakresu informatyki, Internetu oraz najnowszych technologii. Niezależnie jednak od faktu dużych możliwości zatrudnienia, nie powinni oni spać spokojnie i osiadać na laurach. W tej dziedzinie niezwykle istotnym elementem jest doświadczenie. Szybko zmieniające się realia tego rynku i potrzebne umiejętności wymuszają ciągłe uczenie się i zdobywanie nowych informacji o coraz to bardziej zaawansowanych technologiach.

Uwaga:

Niniejszy tekst pochodzi z witryny CV-Online
Adres: http://www.cvonline.pl