Zawody przyszłości

Wielu z was już teraz wybierając kierunek studiów zastanawia się, czy ich ukończenie pomoże mu w znalezieniu satysfakcjonującej i dobrze płatnej pracy. Ponadto otwierające się właśnie dla Polski rynki pracy Unii Europejskiej dodatkowo poszerzają krąg owych poszukiwań. W Polsce z pewnością za kilka lat pojawią się zawody jeszcze teraz nie znane, a którymi warto się zainteresować wybierając kierunek studiów. Z raportu SOPEMI - organizacji zajmującej się obserwowaniem między innymi zapotrzebowania na zawody wynika, że już teraz w Unii Europejskiej brakuje:

1. Ok. 2 milionów informatyków i pracowników branży technologii informacyjnej i komunikacyjnej - dlatego warto inwestować w studia informatyczne, elektroniczne, związane z telekomunikacją i systemami komputerowymi.

2. Lekarzy o bardzo konkretnych specjalnościach. Jako że społeczeństwo Unii Europejskiej starzeje się i coraz więcej osób wymaga w nim fachowej opieki, z pewnością będą to geriatrzy, czyli specjaliści od chorób osób starszych i fizykoterapeuci.

3. Plany gospodarcze Unii zakładają budowę gospodarki opartej na wiedzy. Dlatego też Unia Europejska tak jak i w poprzednich latach z chęcią przyjmie polskich naukowców i nauczycieli - ale chodzi tu raczej o pracowników naukowych, niż o nauczycieli w podstawówkach.

4. Według szacunków Urzędu Komitetu Integracji Europejskiej w najbliższych latach w Polsce będziemy potrzebować około 18 tysięcy pracowników związanych z naszym członkostwem w strukturach europejskich. To szansa dla osób znających perfekcyjnie co najmniej jeden język obcy i świetnie zorientowanych w zagadnieniach związanych z sama Unią. Warto więc wybrać studia związane z problematyką europejską.

5. Ponadto w Polsce potrzebni będą specjaliści, którzy wprowadzą w naszym kraju prawo europejskie. Odpowiednio wykwalifikowani absolwenci będą mogli znaleźć zatrudnienie nie tylko w administracji państwowej, ale też w samorządach na poziomie województwa i powiatu i w gminach, które będą chciały skorzystać z unijnej pomocy. To duże pole do działania dla ekonomistów, prawników i tłumaczy.

6. Unia Europejska otwiera też nowe możliwości dla przedsiębiorców. Warto szczególnie rozważyć założenie firmy zajmującej się pomaganiem rolnikom czy małym przedsiębiorcom w uzyskaniu dotowanych przez Unię kredytów i doradzaniem, jak korzystać z unijnej pomocy.

7. Wszędzie potrzebni będą też sprzedawcy i przedstawiciele handlowi, zwłaszcza specjaliści ds. sprzedaży przez Internet, sprzedaży bezpośredniej.

Jeśli wybierając kierunek studiów nie jesteś przekonany co do słuszności swej decyzji- nie martw się. Większość ludzi na świecie zmienia wykonywane zawody nawet kilka razy w ciągu życia. Program wielu kierunków studiów przewiduje wybór specjalizacji zawodowej dopiero po ukończeniu drugiego czy trzeciego roku. Ważne jest, abyś już teraz zainwestował w siebie i zadbał o rozwój niezbędnych umiejętności, które pomogą ci się odnaleźć na rynku pracy bez względu na to, jaki kierunek studiów ukończysz.

Absolutnym minimum jest:

1. Znajomość języków obcych - kiedyś wystarczyło wydukać co nieco i tyle samo rozumieć w języku rosyjskim czy angielskim. Dziś takich przeciętnych poliglotów są dziesiątki tysięcy. Standardem staje się biegła znajomość przynajmniej jednego języka obcego. Daje ci to kilkakrotnie większe szanse na rynku pracy niż każdemu innemu absolwentowi bez tej umiejętności.

2. Umiejętność wykorzystania komputera w codziennej pracy - absolutnie niezbędna! Komputer nie może być jednak wykorzystywany tylko jako ,"maszyna do pisania". Powinieneś bez problemu posługiwać się podstawowymi aplikacjami biurowymi, posiadać umiejętność sprawnego wyszukiwania informacji w Internecie i posługując się tymi narzędziami w krótkim czasie przygotować raport, zrobić potrzebne wyliczenia, skonstruować tabele i efektownie zaprezentować wyniki swojej pracy. Wszystko w atrakcyjnej kolorystycznie i przestrzennie formie przy użyciu dostępnych technik multimedialnych. Większość uczelni zapewnia już dostęp do odpowiedniego sprzętu, na którym można się wszystkiego nauczyć.

3. Umiejętności interpersonalne- oprócz wiedzy specjalistycznej i technicznej bardzo ważna jest umiejętność odpowiedniego "sprzedania siebie". To co wiesz czy umiesz musisz przekazać innym w atrakcyjny i przejrzysty sposób. Doskonal swoją łatwość nawiązywania kontaktów, która z pewnością pomoże ci w docieraniu do odpowiednich ludzi. Nie mniej ważna jest umiejętność słuchania i umiejętność pracy w grupie - pozwolą uniknąć niepotrzebnych konfliktów. Nikt nie rodzi się wyposażony we wszystkie te umiejętności, dlatego warto, abyś jak najwcześniej wypracował je i doskonalił. Taka wiedza pozwoli na lepszy wybór zawodu czy kierunku studiów i sprawi, że będziesz robił to, co naprawdę sprawia ci radość.

Do tych trzech kluczowych grup umiejętności warto jeszcze dodać zdolność do szybkiego uczenia się, otwartość na zmiany, oraz umiejętność docierania do odpowiednich informacji. Rynek pracy staje się coraz bardziej globalny i w każdej dziedzinie przydają się informacje z pozornie nie związanych obszarów wiedzy.

Uwaga:
Niniejszy tekst pochodzi z witryny Akcji "Powitanie"
Adres: http://www.powitanie.com.pl